Det är vi som hjälper dig!

Urban Svahn
VD
08-556 212 89, 070-628 81 50
urban.svahn@hoganashuset.se

Gunnar Sundström
Order/projekt, säljare
08-556 212 92, 073-429 54 23
gunnar.sundstrom@hoganashuset.se

Eva Axelsson
Ekonomi
08-556 212 90
eva.axelsson@hoganashuset.se

Johanna Åsberg
Order/inköp lagerexp.
08-556 212 83, 079-334 58 04
johanna.asberg@hoganashuset.se

Lena Aspgren
Order/projekt, säljare
08-556 212 95, 073-360 55 75
lena.aspgren@hoganashuset.se

Lars Staverud
Order lagerexp.
08-556 212 86, 070-423 89 95
lars.staverud@hoganashuset.se

Tony Gozzi
Lager
08-556 212 81
tony.gozzi@hoganashuset.se

Johanna Nilsson
Utställningen
08-556 212 87
johanna.nilsson@hoganashuset.se

 

Höganäshuset – butik och utställning i Högdalens industriområde

Höganäshuset ägdes från början av Höganäs för att sälja Höganäsprodukter. 1983 blev företaget fristående när det köptes av nu framlidne Bertil Svahn. Nu drivs det av sonen, Urban Svahn. Under alla år har Höganäshusets arbete varit fokuserat på rådgivning och försäljning av kakel, klinker och badrumsinredning till arkitekter, byggföretag, plattsättningsfirmor och privatpersoner. Sortiment och service har varit två viktiga framgångsfaktorer som lett till goda och långvariga kundrelationer. De senaste åren har vi t ex haft förmånen att få leverera till omfattande objekt i Stockholm som Grand Hotel, Best Western, Premier Foresta Hotel, Royal Viking, Hotel Birger Jarl, Ulvsunda och Lejondahls slott, Tammsvik kursgård med flera.

Butiken i Högdalen, Stockholm – kakel, klinker, mosaik och badrum.

I vår över 1000 m² stora butik finner du ett brett sortiment av kakel, klinker, mosaik och badrumsinredning. Här kan du inspireras av 60 stycken uppbyggda badrumsmiljöer med olika plattor, badrumsmöbler och duschväggar. Förutom olika badrumsmiljöer erbjuder butiken avdelningar för plattor i olika storlekar, format och färger för alla typer av miljöer.

Klinker Stockholm – Plattor i alla rum

Fler och fler väljer idag att lägga klinkerplattor i sina hem och det är inte bara i kök- och badrum utan även i hall, vardagsrum, förråd, garage och sovrum. Fördelarna med plattor är att de är lättskötta och mycket tåliga. Att du dessutom får ett vackrare hem är ju inte fel. Höganäshuset kan erbjuda ett brett sortiment av kakel- och klinkerplattor för alla typer av rum.